Nebojte sa recyklovanej módy

Nebojte sa recyklovanej módy

Existuje nespočetne veľa možností ako pozitívne prispieť k udržateľnosti. Jednou z najjednoduchších je uprednostnovať “investičné kúsky” namiesto rýchlej módy, a keď v rámci ekológie túžime byť ešte o krok vpred, nakupovať ich “second hand” za prijateľnejšie ceny.

Nejdeme vás strašiť štatistikami a teóriami o vplyve textilného priemyslu na životné prostredie – o tých sa môžete dozvedieť viac napr. na instagramovom profile @TheSustainableFashionForum. Namiesto toho sa zameriame na praktické tipy prečo, ako, a kde nakupovať značkovú recyklovanú módu. Aj tu samozrejme vychádzame z našej osobnej a profesionálnej filozofie – kupuj menej a radšej kvalitne.

Na Slovensku sa donedávna spájal pojem “luxury vintage” alebo “designer second hand” najmä s kabelkami. Vďaka blogerským a instagramovským bazárom a pribúdajúcim komisovým butikom sa však čoraz viac odhodlávame investovať do vytúženého oblečenia s históriou. Taktiku “circular fashion” môže každá z nás jednoducho adaptovať do svojej šatníkovej stratégie a tak prispieť k znižovaniu textilného odpadu.

PREČO? CENA a ŠTÝL.

Okrem ekologických benefitov, jeden z hlavných dôvodov prečo sa oplatí nakupovať recyklovanú módu je cena. Ak si potrpíte na designérske a investičné kúsky ako napr. Max Mara kabát, Isabel Marant čižmičky, CELINE kabelka, Balmain sako, a podobne, investícia do noseného oblečenia vám úžasne ušetrí rozpočet. Ceny za second hand sa pohybujú od 30 až 70 percent menej ako za veci nové. Z hľadiska štýlu, je omnoho originálnejšie a štýlovejšie kombinovať vintage s novými, trendovými kúskami, ako vyraziť celá od hlavy až po päty v oblečení zo ZARY.

Second hand móda

AKO? KUPOVAŤ aj PREDÁVAŤ.

Osvedčené pravidlo ako si inteligentne obnovovať šatník je kúpiť novú vec len vtedy, keď sa inej zbavíme. A preto si to žiada mini stratégiu.
Doporučujeme kupovať s presným zámerom, keďže poväčšine sa second hand veci nedajú vrátiť. Ak máte vysnívaný kúsok, ktorý hľadáte, nastavte si email alert, alebo SMS notifikáciu z danej stránky alebo aplikácie a v momente, kedy sa vytúžená vec objaví na predaj, budete ihneď informovaná. Dbajte na reputáciu predajcu (keďže nie všetky eshopy preveria autentickosť tovaru), stav obnosenosti (čo je pre vás prijateľné) a veľkosť (hlavne pri oblečení je detailné info o rozmeroch dôležité). A keď vás v šatníku niečo omrzí alebo bude nadbytočné, skúste to ponúknuť na predaj za optimálnu trhovú cenu. Budete prekvapená, čo všetko si nájde nový domov.

Recyklovná móda z ebay

KDE? ONLINE aj OFFLINE.

Pre nás sa najlepšie osvedčili online stránky ako eBay, Vestiaire Collective, Tradesy, Etsy, aplikácia DEPOP. Nájdete tu úžasný výber recyklovanej módy od fashionistov, ktorý potrebujú svoj šatník neustále obmienať a preto sa zbavujú ikonických kúskov z nedávnych kolekcií. Taktiež sa oplatí sledovať ponuku vintage kabeliek, kde sa z času na čas objaví vzácna Chanelka za neodolatelnú cenu. Ďalšia dobrá správa je, že second hand butiky s kvalitnými vecami nie sú už len výsadou svetových metropol; aj na Slovensku trh s recyklovanou módou dospieva a rozrastá sa o originálne predajne.

Recyklovaná móda z Etsy

Kultúra recyklovanej módy je u nás v plienkach. Skúsme z nej malými krôčikmi vychovať dynamickú slečnu so svetlou budúcnosťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a platia zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky spoločnosti Google.